Jsme partnerem prvního ESG Ratingu v Česku

Jak si vedou české firmy v udržitelnosti?
 Společně s dalšími 86 firmami jsme se zapojili do prvního nezávislého ESG Ratingu, který připravila Asociace společenské odpovědnosti a studijní program CEMS / Master in International Management na Fakultě podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze.

 

Co je to ESG Rating?

 ESG Rating porovnává, do jaké míry tuzemské firmy sledují a komunikují svůj vliv na životní prostředí (Environmental), společnost (Social) a řízení firmy (Governance).


Co výzkum ukázal?

  • Firmy se věnují klimatické změně a ovzduší, odpadu a spotřebě energie. Nejmenší pozornost věnují biodiverzitě a ochraně ekosystémů.
  • Firmám záleží na zdraví a bezpečnosti zaměstnanců a pečují o zaměstnanecký blahobyt. Naopak jen minimum firem podporuje odborové organizace, diverzitu nebo inkluzi.
  • Firmy komunikují se zainteresovanými stranami, dbají na ochranu osobních údajů a na soukromí. Nejméně se věnují daňové transparentnosti.
  • Tuzemské firmy byly ve sledování a komunikování ESG aktivit lepší než pobočky nadnárodních korporací. Korporace ESG často řeší globálně za celou skupinu a u lokálních poboček nejdou do hloubky.
 

Kdo jde v rámci ESG nejlepším příkladem?

 Mezi top 10 velkých firem (řazeno abecedně) patří Albert Česká republika, Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, ČSOB, DPD, Komerční banka, MONETA Money Bank, Skupina ČEZ, ŠKODA AUTO, TATRA TRUCKS, Vodafone Czech Republic.

 V kategorii malých a středních firem tvoří top 5 (řazeno abecedně) ELCOM, CHEP CZ, Trenýrkárna, USSPA, VISIBILITY DIGITAL.
 

Co si z účasti ve výzkumu odnášíme?

 I přes to, že naše celkové skóre v porovnání s firmami v odvětví bylo nadprůměrné, pořád je co zlepšovat.